III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Nazan ÖLÇER, Dr.

Kültür Varlıkları-nazanölçer.jpg1942'de, İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Sankt Georg Avusturya Kız Lisesinde; Etnoloji, İlkçağ Tarihi, Yakın Doğu Tarih ve Kültürleri dallarındaki üniversite ve uzmanlık öğrenimlerini Federal Almanya'daki Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi'nde yaptı. Üniversite öğrenimi sırasında Münih Üniversitesi Etnoloji Bölümü koleksiyonlarında başladığı müzecilik çalışmalarını, öğrenim sonrası Münih ve Viyana Etnoloji Müzeleri ile Berlin İslam Sanatı Müzesi'nde değişik yıl ve sürelerde sürdürdü. Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde sosyal ve kültürel değişimi kapsayan saha çalışması ve araştırmalar; Kazı temsilcilikleri; Türkiye, Avusturya ve Alman Bilimsel Film Arşivleri için geleneksel el sanatlarını belgeleyen film çalışmaları ile Yıldız Üniversitesi Şehircilik Bölümü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde uzun yıllar lisansüstü öğretim üyeliği yaptı. 1972 yılında çalışmaya başladığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin 1978 yılından 2003 yılına kadar Müdürlüğünü yapmış, bu Müzeye ilk kez bir Türk Müzesine verilen Avrupa Konseyi Yılın Müzesi ödülünü kazandırmış ve pek çok önemli sergiyi Türkiye’ye getirmiştir.

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), Mimarlık ve Müze Teknikleri Komitesi (ICAMT) ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyesidir. 1989 yılında Kültür Bakanlığı ödülünü almış; kendisine 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat dalında Şövalyelik Nişanı (Chevalier des Arts et des Lettres), 1994 yılında Federal Almanya Cumhurbaşkanı tarafından 1. derece Liyakat Nişanı (Bundesverdienstkreuz); Polonya Cumhurbaşkanı tarafından Beyaz Kartal Nişanı, 1996 yılında, İtalya Cumhurbaşkanı tarafından Şövalyelik Nişanı (Cavaliere del Ordine al Merito), 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından verilen Ordinella della Stella ödülleri, 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen üstün hizmet ödülü, 2012 yılında Almanya Cumhurbaşkanı tarafından Yüksek Merit Liyakat Nişanı (Grosses Verdienstkreuz) ve 2012 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Chevalier dans l’Ordre National de la Legion d’honneur nişanı verilmiştir.

Geleneksel sanatlar, kültür değişimleri, Türk sanatının değişik dalları ve Müzecilik konulu çeşitli dillerde yayınları bulunup, yurtiçi ve dışındaki pek çok uluslararası serginin organizasyonunda yer almış, kataloglarını yazmış ve sergi küratörlüğü yapmıştır. 2003 yılında İsviçre, Bern Üniversitesi tarafından Kültürler arası diyalog çalışmalarından ve uluslararası müzecilik alanındaki büyük hizmetlerinden dolayı şeref doktoru unvanı tevdi edilmiştir. Halen Sabancı Üniversitesi bünyesindeki Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü olarak görev yapmaktadır.